První dny ve školičce

17.06.2013 11:54

Co dát dětem sebou

Děti potřebují pohodlné oblečení na hraní dovnitř i ven. Dejte dětem kompletní náhradní oblečení (ponožky, spoďárky, tepláčky, tričko). Děti mají během dne k dispozici aktivity s vodou (vodovky, mýdlová pěna, přenášení vody kapátkem) a mohou se podílet na přípravě oběda, mohou si proto namočit rukávy nebo se jinak namokřit. Dětem, které přecházejí z plenek na nočník, dejte dostatek náhradního spodního prádla. Dětem, které mají plenky, dejte dostatek plenek a ubrousky.

Oblečení na ven odhadněte podle počasí, máme k dispozici zahrádku a pískoviště, dobré je proto oblečení a botičky, které si děti mohou zašpinit. Pokud je venku mokro, dejte dětem holínky. V případě slunného počasí myslete na kloboučky nebo kšiltovky.

Do školičky děti potřebují také podepsané bačkůrky. Nejvhodnějšími bačkůrkami pro každé dítě jsou ty, které si může co nejvíce samo nazout a zapnout. Dobré bačkůrky jsou nazouvací na jeden větší suchý zip nebo přezku.

Děti, které budou ve školičce zůstávat na spinkání si mohou přinést pyžámko a zubní kartáček. Budou-li chtít, mohou si také vzít svého oblíbeného plyšáčka nebo mazlíčka, zejména na spinkání nebo usnadnění zvykání si na pobyt bez maminky.

Pobyt bez maminky

S dětmi vždy přijďte na první schůzku, aby si s Vámi školičku prohlédly a zjistily, jaké krásné balónky, motýlci na zdech nebo odrážedla na zahradě na ně čekají... Doma je zkuste na školičku připravit, vychvalte, co všechno se tam naučí a jaké skvělé kamarády a kamarádky si tam najdou! Na první dny ve školičce je potom dobré přijít dříve, nespěchat a chvilku s dítětem ve školičce pobýt. Chvilka společné hry před rozloučením dítě ujistí. Je dobré se vždy s dítětem rozloučit a ujistit ho, že pro něj zase přijdete (po obědě, odpoledne, přijde tatínek nebo babička…). V začátcích bývá nejtěžší moment rozloučení, zejména když se dítě rozpláče. Po posledním pomazlení je dobré se opravdu rozloučit a v klidu odejít, děti se potom většinou rychle utiší nebo se přijdou pochovat. Krásné je také ještě mamince na rozloučenou zamávat z okýnka, děti vyzvedneme nebo si sami přisunou stoličku k oknu. Pokud se s dětmi domluvíte na zamávání, nezapomeňte!

Mladší děti, které nejsou zvyklé na hlídání nebo pobyt bez maminky, je dobré dát do školičky nejdříve na kratší dobu a postupně pobyt prodlužovat. Smyslem tohoto adaptačního období je dát dětem čas, aby si zvykly na nové prostředí a pobyt v kolektivu a ujistily se, že maminka vždycky přijde.

Zvykání na pobyt bez maminky je pro každé dítě individuální. Všechny děti prochází tímto obdobím, je to známka jejich zdravého vztahu a přilnutí k mamince. Chvíle pláče, vzteku, smutku a potom i radosti ze shledání a domácího zlobení jsou proto v nějaké formě nevyhnutelné. Nebojte se jich, jsme tu proto, abychom vám pomohly!